פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
צ'יפסים

מה באמת קורה בפריסקייל ישראל?

לפני כשבועיים הודיעה חברת פריסקייל כי במסגרת רה-ארגון פנימי היא מפטרת כ-120 עובדים ממרכז הפיתוח שלה בהרצליה. לכאורה קיצוץ גדול אך סביר הנובע מהמשבר הכללי העולמי אך מבדיקתChiportal  הסתבר כי זהו רק קצה הקרחון. כמות העובדים המפוטרים בפועל גדולה פי שניים!! מהצהרות החברה ולמעשה ההחלטה שהתקבלה בהנהלת פריסקייל העולמית משמעותה פיטורים של כ- 250 עובדים וסגירת שניים מתוך שלושת קבוצות הפיתוח של החברה בישראל.

מרכז הפיתוח של פריסקייל הוקם ע"י חברת מוטורולה לפני 30 שנה (1982) והפך למרכז הפיתוח הגדול ביותר שלה לפיתוח VLSI. בנוסף למרכז הפיתוח בהרצליה נפתחה שלוחה באיזור התעשיה של עומר ליד באר שבע ובשיאה העסיקה החברה בישראל 600 עובדים. בסוף שנת  2004 הופרדה חברת מוטורולה סמיקונדקטור מחברת האם, גייסה כסף בבורסה כחברה עצמאית ושמה שונה לפריסקייל סמיקונדקטור.

מרכז הפיתוח הישראלי היה שותף מרכזי במספר פיתוחים פורצי דרך בעיקר בפיתוחים מבוססי  מעבדי DSP, ופיתוחים בתחום התקשורת הסלולרית. בנוסף פיתח המרכז הישראלי מעבדים לישומי מולטימדיה לשימוש בנגני מדיה ומחשבים ניידים. למרות הצלחת הפיתוחים הישראלים חברת מוטורולה העולמית סבלה בשנים האחרונות מקשיים בעסקיה והחליטה למכור את פעילותה בתחום השבבים. בשנת 2006 במסגרת עסקת הטכנולוגיה הגדולה מעולם מכרה את פריסקייל לקבוצה של קרנות פרייבט אקוויטי בתמורה ל 17.6 מיליארד דולר. הקרנות הרוכשות בלקסטון, קרלייל, ‏Permira‏ ו-‏TPG‏ חברו יחד כדי לממן את עסקת הענק. התמחותן של קרנות אלה היא פיננסית בעיקרה וכאשר הן רוכשות חברות  מטרתן להשביחן ולמכור אותן ברווח ניכר לאחר מספר שנים. זו גם היתה הסיבה לרכישת  פריסקייל אך במקרה דנן המציאות טפחה על פניהן. בשנת 2009 בעקבות המשבר העולמי של 2008 חוותה פריסקייל קשיים רבים ובמסגרת תוכנית קיצוצים עולמית פיטרה בישראל כ-120 עובדים וסגרה את מרכז הפיתוח שלה בעומר. במבט לאחור מסתבר כי המשבר העולמי היה רק חוליה במשבר הכללי שפקד את פריסקייל ולמרות הצוות המצוין ויכולות הפיתוח המתקדמות של המרכז הישראלי סבל הסניף הישראלי בעיקר מקשייה של החברה  העולמית.

ב-2011 הונפקה פריסקייל מחדש לפי שווי של כ-5 מילארד דולר, אך לא הצליחה להתרומם מאז (שוויה כיום הוא  כ- 2.2 מיליארד דולר). בנסיון נוסף לשקם את מצבה עבר ביוני האחרון המנכ"ל ריץ' באייר לשמש כיו"ר החברה ובמקומו נכנס לתפקידו המנכ"ל החדש של החברה, גרג לואה (Gregg Lowe) אשר הגיע לפריסקייל מטקסס אינסטרומנטס שם שימש כמנהל התחום האנלוגי .לואה ניגש במרץ לשפר את מצבה העגום של החברה. הוא ביצע בדיקה מקיפה של כל תחומי הפעילויות, המוצרים והשווקים של פריסקייל במטרה לאתר את היתרונות היחסיים של חברתו ולהגדיר מחדש את התחומים בהם היא יכולה לצמוח ולהרוויח.בסוף אוקטובר החולף פרסמה החברה את תוצאותיה לרבעון השלישי של 2012.  המכירות הסתכמו ב-1.01 מיליארד דולר, (ירידה של כ- 13% בהשוואה ל-1.14 מיליארד ברבעון המקביל אשתקד). החברה אמנם הפסידה "רק" 24 מיליון דולר לעומת  88 מיליון דולר ברבעון המקביל אך עדיין רובץ עליה חוב כבד של 6.5 מיליארד דולר, והקיצוצים בכח האדם היו הכרחיים וצפויים.

לצערם הרב של עובדי פריסקייל ישראל החליטה הנהלת החברה בארה"ב להתמקד בתחומים אחרים וכך נפלה ההחלטה לסגור את שניים מתוך שלושת קבוצות הפיתוח של המרכז בישראל. קבוצה אחת עסקה בפיתוח מעבדים לתחום הסלולר ((Base stations ואילו הקבוצה השניה עסקה בפיתוח שבבים לתחומי המולטימידיה. הקבוצה שנותרה עוסקת בפיתוח שבבים לתחום רשתות ה- Ethernet שגם לאחר הרה-ארגון נחשב לאחד מתחומי ההתמקדות האסטראטגית של החברה בשנים הקרובות.

החדשות הטובות עבור עובדי פריסקייל ישראל הן כי יש בישראל מרכזי פיתוח אחרים המעוניינים לקלוט רבים מהם הן כקבוצות והן כיחידים וכבר לפני שבוע פרסמנו כי מרכז הפיתוח של AMD  בישראל עומד לקלוט כ-50 מהם.

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
כל החדשות
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות