פריסקייל ישראל –הסוף!

גרסת הדפסה

פריסקייל ישראל –הסוף!

חברת מוטורולה העולמית החלה לפעול בישראל עוד לפני קום המדינה ובשנת 1964 הייתה ישראל למדינה הראשונה שבה הוקמה חברת בת של מוטורולה. חברת מוטורולה סמיקונדקטור ישראל שהוקמה ב-1982 היתה מרכז הפיתוח הגדול ביותר של מוטורולה העולמית בתחום ה – VLSI  מחוץ לארה"ב  וקדמה לה רק חברת אינטל שהחלה לפתח שבבים בישראל כבר בשנת 1974. בסוף שנת 2004 נפרדה מוטורולה סמיקונקטור מחברת האם והפכה לחברת עצמאית בשם פריסקייל.  לפריסקייל היו שני מרכזי פיתוח האחד בהרצליה והשני באיזור התעשיה של עומר,ליד באר שבע. מרכזי הפיתוח הישראלים היו שותפים למספר פיתוחים פורצי דרך של פריסקייל בעיקר בתחום המעבדים לעיבוד אותות, תקשורת מחשבים, תקשורת סלולרית וכן לתחום מעבדי מולטימדיה שיועדו לנגנים ניידים ומחשבי נטבוק.

בחודש דצמבר החולף הושלמה רכישתה של חברת פריסקייל ע"י חברת השבבים ההולנדית NXP  ואחת ההחלטות הראשונות שקיבלה הרוכשת הוא לסגור את מרכז הפיתוח של פריסקייל בישראל. זהו ללא ספק מאורע עצוב המסיים כ-34 שנות פיתוח מפוארות.

בשנים האחרונות הצטצמה פעילות החברה בישראל בעיקר בשתי הזדמניות מרכזיות. בשנת 2009 ביצעה פריסקייל סבב פיטורים רוחביים בכל מחלקות החברה וסגרה לחלוטין את המרכז שלה בעומר. מתוך כ-600 עובדים שהיו בחברה לפני משבר 2008 נותרו כ-450 ועדיין המרכז נחשב לאחד הגדולים והחשובים בישראל. ב-2012 בוצע סבב פיטורים נוסף בו פוטרו  כ-250 מהנדסים אך המרכז בהרצליה המשיך לפעול ולהיות מעורב בפרויקטים מרכזיים של פריסקייל.

ההחלטה לסגור את המרכז הפיתוח הישראלי לא נבעה מהחלטה של NXP להפסיק את קווי המוצרים שפותחו בישראל וגם לא עקב אי שביעות רצון  של NXP מעבודתם של המהנדסים הישראלים.

הערכתינו היא שהסיבה היא כלכלית נטו וקשורה ברצונה של NXP  לחסוך בהוצאות תפעול.  כבר בעבר היו בפריסקייל מחשבות על העברת פרויקטים מישראל למזרח כדי לחסוך בעלויות אך בפועל זה לא קרה בגלל איכות הפיתוח של המהנדסים הישראלים שפריסקייל הכירה מקרוב.

NXP לעומתה לא פיתחה מעולם בישראל ואין לה הסטוריה או נסיון בפיתוח מוצרים בישראל. ההחלטה שלה נובעת ככל הנראה בעיקר מתוך רצון להקטין עליות  ע"י העברת הפיתוחים למדינות כמו סין והודו בהן עליות כח האדם כמו גם התפעול השוטף זולות בהרבה לעומת ישראל.

לצ'יפסים נודע כי מנהלי מרכז הפיתוח בהרצליה יהודה רודין ואוסנת ארד פועלים בימים אלו כדי למצא לקבוצת הפיתוח של פריסקייל חברה אחרת שתסכים לקלוט את כל או רוב עובדי החברה בישראל. המועמדות הפיבוריטיות הן אפל ואינטל אך יש גם דיבורים על חברות שבבים שלא היו פעילות בישראל עד כה.

אנו תקווה כי אכן ימצא בית חדש וטוב לכל עובדי פריסקייל לשעבר. מה שבטוח שפסל  "פרוסת הסיליקון הכסופה" שהיווה גם סמל למרכז ההייטק של הרצליה יעלם מהנוף האורבני שלנו בקרוב ויסמן את סיומה של תקופה בתעשית השבבים המקומית.