פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
חדשות מתעשיית השבבים בישראל

שבוע היזמות 2015: סיפורן של שלוש נשים יזמיות הייטק

PDFגרסת הדפסהדואר אלקטרוני

RACHELI
רחלי גנות
שבוע היזמות הגלובלי מתקיים מדי שנה במטרה לחשוף צעירים לעולם היזמות ולעודד אותם לבחון אותה כדרך המאפשרת צמיחה והגשמה. ארועי שבוע היזמות 2015 יערכו בין 15-22 לנובמבר ויתקיימו ברחבי העולם עשרות אלפי מפגשי יזמות ב-150 מדינות.
בישראל מקיף שבוע היזמות מאות אירועים, מדן ועד אילת. מפגשי יזמות יתקיימו במוסדות אקדמיים, מרכזי יזמות, בתי ספר ומכללות ומפגשי יזם על הבר.
להלן ראיון שהתקיים עם שלוש נשים יזמות בהיי טק: בתכנון אלקטרוני, במיכשור רפואי ובתכנה.

רחלי גנות

רחלי גנות, בת 38, נשואה +3,BSc במדעי המחשב ומתמטיקה מבר אילן, international EMBA בתכנית קלוג-רקנאטי.
מנכ"לית חברת ההייטק רייצ'יפ המספקת שירותי פיתוח תוכנה וחומרה ומעסיקה כ100 מתכנתות חרדיות בשני מרכזי פיתוח בבני ברק וחיפה. יו"ר פורום ההייטק החרדי ומייסדת שותפה עם איציק קרומבי בחממה הטכנולוגית בני ברק,
שותפה ודירקטורית במספר סטרטאפים, חברת ועד מנהל של עמותת "פנים חדשות",
נבחרה לרשימת 50 הנשים המשפיעות של "ליידי גלובס".
1. האת טת יכולה לדרג את המכשולים המרכזים שהתמודדת איתם לאורך זמן לפי רמת הקושי? "ההחלטה לפתוח חברה ולהפוך משכירה לעצמאית לא היתה פשוטה, עבדתי כראש צוות בחברת הייטק והיו לי הרבה הצעות מפתות כשכירה. שנת 2007, השנה שבה הקמתי את רייצ'יפ היתה שנה עם ביקוש שיא לעובדים מיומנים בתחום שלי, אני הייתי "נעולה" על הקמת החברה, הכשרת עובדות וחיפוש פרויקטים ראשוניים, עבדתי מסביב לשעון, הרבה הוצאות ואפס הכנסות. אני זוכרת חברת הייטק שפנתה אלי לתיאום פגישה עסקית כדי לספק פרויקט לחברה שלי ואז הצטרפה לפגישה מנהלת משאבי אנוש וניסתה לתת לי הצעה שלא אוכל לסרב לה כמנהלת שכירה אצלם, הם היו המומים שלא הסכמתי אפילו לשקול את ההצעה ומבחינתי זה היה רגע מכונן של הבנה והפנמה שאני שלמה עם ההחלטה ויהי מה."
"בתחילת הדרך נתקלנו במכשול מהותי של חוסר אמון מצד השוק, בנוגע ליכולת המקצועית של העובדות החרדיות, וחששות כבדים מפני אופן ההתנהלות היומיומית איתן. זה היה מתסכל אבל לא ויתרנו. נכנסו לשוק לא רק עם מוצר חדש, אלא גם עם שיטה חדשה, עולם חדש. בהתחלה לא ידעו איך "לאכול' אותנו. התחלנו עם תחום ההתמחות שלי של פיתוח בתחום האלקטרוניקה, תחום שאין בו כמעט נשים מהנדסות. ואנחנו, לא רק שהיינו חברה של נשים אלא אף נשים חרדיות, שלמדו במוסדות הכשרה שאינם הטכניון או אוניברסיטת בן גוריון. היו הרבה מחסומי סטיגמה והייתי צריכה כל פעם להסביר, שכל זה לא פוגע באיכות המוצר או העבודה. גם לעובדות החרדיות היו חששות בהתחלה. כך שהייתי צריכה לענות על שני סוגי החששות משני הכיוונים. מצאתי את עצמי מסבירה שני עולמות שלמים, לשני הצדדים. היום, אחרי שמונה שנים, המציאות בשטח הוכיחה שזה עובד ומצליח פרויקט מביא פרויקט והיום אנחנו עובדים עם חברות רב לאומיות, גופים בטחוניים ובמקביל גם עם סטרטאפים, התעשיה כולה למדה
להכיר ולהוקיר את המתכנתות החרדיות וגם בקהילה החרדית, קיים כבר האקוסיסטם ההייטקי, יש שיח בתוך המשפחות, אחות מביאה אחות."
היכן היתה עיקר העזרה בהתגברות על המכשולים?
לפני שמונה שנים כשפתחתי את החברה לא היה לי כמעט נסיון ניהולי ובטח לא ניהול של עסק, הייתי תמימה וחשבתי שהיכולות שלי כמהנדסת בהייטק מספיקות לצורך הקמת עסק כמו שלי. המציאות טפחה לי מהר מאוד על הפנים... למזלי הרב, לא התעקשתי שאני כל יכולה ומהר מאוד הבנתי והפנמתי שיש לי פערים להשלים והרבה ללמוד. נעזרתי ביועצים שונים ומגוונים, כל פעם בהתאם לשלב בה היתה החברה, החל מיועצי שיווק ומכירות, יועצים פיננסיים ועד ליועצים ארגונים לבניה והקמת מחלקות בחברה צומחת. היום אני יודעת לומר בודאות שבלי להעזר באנשי מקצוע בכל שלב לא הייתי צולחת את האתגרים. כשהחברה התבססה יותר, בניתי שדרת ניהול בכיר בתוך החברה וגם השלמתי בעצמי תואר במנהל עסקים למנהלים.
האם להערכתך ישנם תחומים בהיי טק ששם היה לך אולי יותר קל?
לא חיפשתי שיהיה לי קל...
בדיעבד מה היית עושה אחרת?
בגדול, הייתי עושה את הכל אותו הדבר. עשיתי הכל בהנאה רבה, כולל ההתמודדות עם אתגרים וכמובן ההישגים. אם הייתי חוזרת אחורה, אולי הייתי עושה את הדברים עם קצת יותר ניסיון וידע, אך בשורה התחתונה אני מאוד מרוצה מהמסלול שעברתי.
שלושת הטיפים המרכזיים ליזמית מכל מגזר?
הליכה עם השאיפות ללא חשש מחוסר הנסיון, דווקא החסרון הזמני של היעדר הנסיון בהתחלה הוא יתרון גדול וזה גם היה המפתח להצלחה שלי. הקמתי את החברה בראש של מהנדסת ועם אפס ידע ונסיון ניהולי ועסקי, במקום הנאיבי שהייתי בו, אפילו לא הייתי מודעת לאתגרים ולמורכבויות שיש בהקמת עסק כזה ונכנסתי לזה בלי חששות מיותרים, התמודדתי מול האתגרים שצצו ממקום יצירתי וחשיבה מחוץ לקופסה ולא מתוך מקובעות ושבלונות ידועות מראש. במקביל חשוב מאוד וצריך להכיר ביכולות האישיות ובפערי הנסיון ובמקומות שיש פער וחסר בידע ובנסיון מתאים, לדעת לקבל סיוע מקצועי ולהיות מסוגלת להאציל סמכויות." "תכנון קדימה - להגדיר היטב את ה"מה" את היעד ורק אח"כ לתכנן את ה"איך", כמו ששנו רבותינו: סוף מעשה במחשבה תחילה (תפילת "לכה דודי"). אני באופיי טיפוס של "DOING", נסחפת למשימות, לביצוע, אוהבת עשייה ועוד עשייה. הפעילות הזו מובילה ומקדמת אבל לא תמיד ברור לאן... מהר מאוד הבנתי והפנמתי  שאם אני רוצה להוביל ולא להיות מובלת, אני צריכה להשקיע הרבה בצד של ה"BEING", של החשיבה, הגדרת היעדים, התכנון של כל שלב מוריד את רמת האי וודאות בהמשך ומסייע בקבלת החלטות מושכלות.
III. לימוד והכשרה שוטפת על מנת ליצור צמיחה ושיפור מתמיד – אל תפסיקו ללמוד דברים חדשים, ברגע שעוצרים לא נשארים במקום אלא הולכים לאחור. תעזרו ביועצים, קורסים, ספרות מקצועית, מנסיוני, כל ישום והטמעה של נושא חדש שלמדתי הביא לעליית מדרגה ושיפור בחברה.

רים יונס


Reem__Microsoft
רים יוניס
רים יונס, ילידת נצרת, ילדת סנדוויץ', לכן בהישרדות מהיום הראשון.
נולדה למשפחה ממוצעת, הורים שסיימו תיכון, ידעה מאז ומתמיד שחייבים ללמוד תואר גבוה.
בחרה בטכניון בזכות מורה הפיזיקה שלה ד"ר אוסאמה מועלם, שהיה לוקח אותנו תמיד לטכניון או למכון ויצמן כטיולי כיתה, אז לא הייתה ברירה ונרשמתי ללימודי הנדסה אזרחית בטכניון.
"הכרתי את בעלי עימאד בטכניון, אהבת נעורים שהביאה ל- 3 ילדים מקסימים – דימה, ג'וד ונדא ( 25, 19, 12) + חברת אלפא אומגא."
אלפא אומגא הינה חברה גלובלית שמפתחת ציוד רפואי ומחקרי בתחום המוח.
האם את יכולה לדרג את המכשולים המרכזים שהתמודדת איתם לאורך זמן לפי רמת הקושי?
חוסר הניסיון וההבנה בהקמת עסק – לא היה ברור לנו מה מידת הקושי בזה
מחסור בדמויות לחיקוי
מחסור בנטוורקינג ומקורות יעוץ שיכול לחסוך הרבה טעויות

נא תארי מכשול לדוגמא ואיך התגברת עליו.
הקמת חברה שיווק ומכירות למכשור שלנו בארצות הברית, החלטנו לנסוע לשנתיים לארצות הברית, עם הילדים ולהקים חברה שם.
לא ידענו מאיפה מתחילים, ולא הכרנו כמעט אף אחד באזור שיכול לעזור,

היכן היתה עיקר העזרה בהתגברותך על המכשולים העיקריים?
מה שלא הורג אותך עושה אותך יותר חזק.
כל עוד שהייה לנו כוח להמשיך ולהתמודד עשינו את זה.
כמו כן אני לא זוכרת שלקחנו סיכונים לא מחושבים, כמובן סיכון זה סיכון.

מה תוכלי לעשות כדי לעזור ליזמת ממגזר שונה משלך?
לייעץ ולחזק באיזה שעה שהן צריכות אותי
ללמד אותם מהטעויות שלי
להיות מודל חיקוי להן, שלא יפחדו לפרוץ מעבר למה שהן חושבות שן יכולות

בדיעבד מה היית עושה אחרת?
מתייעצת יותר, מתביישת פחות, ומעמידה את עצמי מחוץ לאזור הנוחות comfort zone כל יום מחדש
מהם שלושת הטיפים שלך ליזמיות?
תרדפו אחרי החלום
אם מנסים 50 פעמים בטוח בסוף מצליחות
תשאירו footprints אחרי שאתם הולכות מפה


איריס שור


iris7
איריס שור
מנכ"ל ו co-founder באוריבי, הסטארטאפ השלישי שלה, חברת סטארטאפ חדשה שעתידה לשנות את הדרך שבה חברות מפיצות תוכן ומנהלות פרסום. לפני כן הייתה co-founder בחברת טקיפי אשר מאפשרת למתכנתים להבין במהירות ובדיוק מה גרם לבעיות תוכנה מורכבות. את החברה הראשונה שלה הקימה כשלמדה ארכיטקטורה בבצלאל. המוצר עזר למהנדסים וארכיטקטים לשרטט ב Mobile + web והחברה נרכשה ע"י אוטודסק, כיום מיליוני משתמשים מקצועיים משתמשים במוצר באופן יום יומי.
האם את יכולה לדרג את המכשולים המרכזים שהתמודדת איתם לאורך זמן לפי רמת הקושי?

המכשול הכי קשה הוא להאמין בעצמי ולבחור בדרך "הנכונה" שברוב הפעמים לא תואמת את הדרך הסטנדרטית
עוד מכשולים שהתמודדתי איתם לאורך הדרך :

האתגר בללמוד נושאים חדשים לגמרי ולמצוא את עצמי עושה שיווק, מכירות, פיננסים ונושאים אחרים שאין לי ניסיון בהם. זה מכשול אבל גם דרך נהדרת להתפתח ולגדול.
היכן היתה עיקר העזרה בהתגברות על המכשולים?
לאורך כל הדרך קיבלתי הרבה תמיכה מהצוות שלי. אחד הטיפים החשובים שיש לי בבחירת צוות הוא לדעת לבחור אנשים אופטימיים, חזקים ותומכים שידעו להיות שם אחד בשביל השני.
היכן היו 'מעכבי ההתקדמות' המרכזיים גם אם לא מכוונים?
בסטארטאפים דברים לוקחים לרוב הרבה יותר זמן מהתכנון המקורי. "מעכבי ההתקדמות" היו עשרות אתגרים קטנים שנתקלתי בהם באופן אישי ובכובע של החברה לאורך הדרך. אני חושבת שחשוב להבין שמתחילים סטארטאפ או יוזמה אחרת שזה חלק מרכזי מהעניין - תמיד יהיה לקוח שיבטל עסקה ברגע האחרון, עובד שלא עומד בציפיות או משהו במוצר שפשוט לא עובד. סטארטאפ מבחינתי נבנה על ההתמודדיות האלה וזו הדרך לשפר את החברה והמוצר באופן תמידי.
האם להערכתך ישנם תחומים בהיי טק ששם היה לך אולי יותר קל?
שלושת החברות שלי עוסקות בתחומים שונים מאד - תכנון הנדסי, כלי למתכנתים וכלי לאנשי שיווק. אני חושבת שחשוב לבחור את המיקוד בסטארטאפ לפי היכולות האישיות אך בעיקר לפי גודל השוק וההזדמנות.
שלושת הטיפים המרכזיים ליזמית מכל מגזר?
1. פשוט להמשיך קדימה - בסטארטאפ תמיד יהיו מכשולים וקשיים. אחד העקרונות החשובים שלי הוא לא להתעסק כל יום מחדש בהאם זו בחירה נכונה ואיפה החברה עומדת אלא פשוט ללכת קדימה צעד אחרי צעד. אני מכירה מעט חברות שהתמידו, השתנו וזזו מהר ושלא הצליחו.

2. תנסו תמיד להתמקד בסיכון הכי גדול של החברה - אחת השאלות שאני שואלת את עצמי כל הזמן היא מה הסיכון מספר 1 כיום לחברה - האם זה במישור הטכנולוגי? בניית הצוות? הצלחה של המוצר? שימו את רוב המשאבים על האזור המסוכן ביותר.
3. אל תבחרו את המיקוד של הסטארטאפ רק עם הבטן - חשוב לעשות מחקר ולהבין לאיזה תחומים קל יותר לגייס כסף ולהצליח. הנטיה הטבעית של רוב היזמים היא לבחור נושא שהם קרובים אליו - מוזיקה, צילום, ילדים. פעמים רבות יהיה קשה בעשרות מונים להקים חברה בשוק מסוג זה גם בשל תחרות וגם בשל גודל שוק. אני מנסה לאזן - לבחור סוג מיזם שהוא בשוק טוב וגם משהו שאני מרגישה שמרגש אותי ושיש לי ערך מוסף בו.קריאה נרגשת לנשים ליזום

יוצאת מכאן קריאה נרגשת של רחלי גנות, רים יונס ואיריס שור,  לנשים שמשתוקקות ליזום, לשפר ולקדם תהליכים באופן מתמיד: אל תחששו לקחת רעיון קדימה כמו שלוש היזמות שרואינו לעיל, בקשו עזרה, העיזו, התייעצו והעיקר- הפעילו את כל מה שיש לכן במלוא המרץ קדימה ואל תתנו לדבר לעמוד בפניכן. אספו כוח מהמשפחה הקרובה והחברים, ותצליחו. וגם אם בפעם הראשונה לא יצלח  - המשיכו לנסות. לא מעט יזמים הצליחו בפעם השניה והשלישית.כמו טסט לרשיון נהיגה. בסוף זה יקרה.
ראיין וערך: דב שרון


עוד בתחום שבבים

כתבות נוספות בתחום

‫שבבים‬
החללית בראשית שכולה פיתוח כחול לבן המריאה הבוקר בדרכה לירח
תונים ראשונים התקבלו בחדר הבקרה ביהוד, רגלי החללית נפרסו בהתאם למתוכנן והחללית החלה בבדיקות בתוך המסלול תוך...
קרא עוד
שבבים
סרגון: שנה רביעית רצופה של עליה בהכנסות * רן ורד מונה לסמנכ"ל כספים
עירא פלטי, נשיא ומנכ"ל סרגון: "אנו גאים לדווח על תוצאות מצוינות ברבעון השלישי, בו ההכנסות היו גבוהות מהטווח...
קרא עוד


תגובות (0)Add Comment
כתוב תגובה
 
 
יותר קטן | יותר גדול
 

security image
העתק תווים מוצגים


busy

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
כל החדשות
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות