פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
חדשות מתעשיית השבבים בישראל

 

wafer_bim
 

הבאזזז, של 2018 בתחום השבבים המיועדים לעולם המחשוב הייה יצור ב- 7 ננו-מטר. לא הייתה יצרנית או מתכננת שבבים שלא דיברה השנה על שימוש בליתוגרפיה בטכנולוגית 7 ננומטר, אך בדרך כלל מדובר בעיקר בדיבורים ובהכרזות ופחות במעשים.

אחת החברות הבולטות בתחום היא וואווי, המנצחת בקטגוריות רבות בתחום הטלפונים החכמים, בין היתר בזכות העובדה שהיא יצרנית הטלפונים הראשונה שמשיקה מכשיר טלפון מבוסס מערכת על שבב שהליבות שלו מיוצרות ב-7 ננו-מטר. ה-Kirin 980, שמיוצר ע"י חברת הבת הייסיליקון, עונה להיבט נוסף וחשוב שבלט בתעשייה בשנה האחרונה: מעבדי רשתות עצביות ותבונה מלאכותית, שמציעים ביצועים ברמה של פי 10 ומעלה לעומת הדור הראשון ועוזרים קצת יותר מאשר רק לצלם טוב יותר, תוך התאמה אוטומטית של הגדרות המצלמה למושא הצילום.
גם אפל, החלה למכור מכשירים עם המעבד A12, שגם הוא מציע ליווי של שבב עצבי כפול ליבה עוצמתי במיוחד. אפל העבירה את מרבית יכולת הייצור אם לא כולה מסמסונג ל-TSMC, שלה מפעלי הייצור היחידים של שבבים שכבר מסוגלים לייצר מסות גדולות של שבבי 7 ננו-מטר, ויש לה צבר הזמנות ארוך לפס הייצור.


הסוגיה שהעיבה על שוק הסלולר השנה היו התביעות ההדדיות בין קוואלקום לאפל. בשבועות האחרונים החלה קוואלקום לצבור נצחונות בבתי משפט שגרמו לאפל להפסיק למכור חלק מדגמי אייפון בכמה שווקים כגון סין וגרמניה בשל טענה להפרת פטנטים.

ובעולם ה-PC: חברת AMD הבטיחה שמעבדי ה-Ryzen שלה, המבוססים על ליבות Zen 2 ב-7 ננו-מטר, כבר יגיעו לשוק בהמוניהם. אלא שבפועל, הם שולבו רק בכרטיסים הגרפיים Radeon Instinct, שמיועדים לשוק העסקי, ורק אחד מהם הושק בפועל ב-2018.
שנת 2019, אמורה להיות הרבה יותר מעניינת – לא רק בליתוגרפיית הייצור, אלא גם במספר הליבות שישובצו במעבדים, או יותר נכון מערכות על שבב, שכבר מגיעות עם כמות ליבות גדולה. זה עוד לפני שהוספנו את מספר הליבות הלוגיות – והדבר יבוא במיוחד לידי ביטוי במעבדים המיועדים לשרתים, שגם חוזרים להציע מהירויות יותר גבוהות כמעט עם כל מעבד שיוצא לשוק.

עוד שנה של אינטל


בשוק המעבדים לשרתים נראה ב-2019, כנראה, את המשך ההובלה של אינטל, ולא רק מאחר ש-AMD לא הצליחה בסופו של דבר להוציא לשוק מסות של מעבדים עסקיים שמיוצרים בליתוגרפיית הקסם. השאלה היא מה יהיה עם המעבדים הצרכניים שלה, שהם אלה שמשובצים ברוב המחשבים שנמצאים על השולחנות בארגונים.

אינטל לא השיקה יותר מכמה דוגמיות של מעבדי 10 ננו-מטר. גם אם היא טוענת שהכל מתקדם לפי התכניות, יש סיכוי טוב שמסת הייצור שלה תגיע רק אחרי ש-AMD תשיק את מעבדי ה-Zen 2. אינטל טוענת, דרך אגב, שהכל מתקדם לפי התכניות גם לגבי ייצור המעבדים ב-7 ננו-מטר. בעקבות השינויים במפעלים לקראת ה-10 ננו-מטר שלה שלא צלחו, היא לא מצליחה לספק את כמות מעבדי ה-14 ננו-מטר, שהיה להם ביקוש בשוק. בכך היא פתחה עוד פתח לכניסה של המתחרה, AMD ששוב הופכת לגדולה ולא מתכוונת לוותר על נתחי השוק.

קוואלקום, מצידה, לא מוותרת על הניסיון לזנב במכירות המעבדים לשוק המחשבים הניידים. על אף שהמכירות של מחשבי ה-Windragon, שמבוססים על מעבדי ה-Snapdragon שלה, לא המריאו, השנה היא כבר התחילה להשקיע בייצור של מעבדים שמיועדים למחשבים שמריצים Windows, שמבוצע בנפרד מייצור מעבדי המובייל שלה. השבב החדש שלה, ה-Snapdragon 8cx, הוא השבב הכי עוצמתי שהחברה תכננה עד היום. ב-2019 נוכל לראות אם השוק אמנם יאמץ אותו. אבל גם אם כן, זה לא משהו שאמור באמת להדאיג את אינטל וגם לא את AMD, שגם כך לא ממש חודרת לשוק הניידים.

בין קוואלקום לאינטל יש תחרות גם בשוק המודמים שמשובצים במכשירים הסלולריים. והיא מציעה מודמים שמסוגלים להעביר נתונים סלולריים במהירות כמעט כפולה מזו שמציעים המודמים שלה. גם העדנה לה זכתה אינטל בזכות היריבות המשפטית הארסית בין קוואלקום לאפל, כשהמודמים שלה נבחרו לשילוב במכשירי ה-iPhone, היא רק נצחון זמני לאחר שהתברר שאפל מתכננת ייצור עצמאי של מודמים.

לסיכום, כמו בטיק טוק הידוע לשעבר של אינטל, 2018 הייתה יותר שנה של הכרזות, ונראה ש-2019 תהיה שנת הביצוע. 

עוד בתחום שבבים

כתבות נוספות בתחום

‫שבבים‬
עסקת מכירת סימנטק לברודקום התפוצצה בשל ויכוח על המחיר
לפי התקשורת בארה"ב, סימנטק עמדה על כך שהרכישה תיעשה לפי מחיר של לכל הפחות 28 דולר למניה לפי שווי של 22 מיליארד...
קרא עוד
שבבים
אינטל מדווחת על התקדמות בשבב הקוגניטיבי-ביוני שלה
"Loihi איפשר לנו ליצור רשת עצבית עם spikes המחקה את הייצוג העצבי וההתנהגות היסודיים של המוח. התברר לנו שפתרון SLAM הוא...
קרא עוד
תגובות (0)Add Comment
כתוב תגובה
 
 
יותר קטן | יותר גדול
 

security image
העתק תווים מוצגים


busy

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות