פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
חדשות מתעשיית השבבים בישראל

מימון המונים לחברות טכנולוגיה בישראל - חמש השנים האחרונות

PDFגרסת הדפסהדואר אלקטרוני
SHEKELS
 מטבעות שקלים. מתוך PIXABAY.COM 

סקירת הפעילות 2012 - 2017 חברת המחקר IVC Research Center גאה להציג את הסקירה הראשונה בתחום מימון המונים לחברות טכנולוגיה בישראל, הפועלים במודל הון סיכון, כלומר השקעה תמורת הון בחברה. מגמת מימון המונים בתחום ההיי-טק הופיעה לראשונה בשנת 2012 בעקבות החקיקה וההסדר הרגולטורי של התחום בארה"ב. החוק המכונה ) JOBS Act Jumpstart Our Business Startups), ביקש להקל על השקעות בחברות ועסקים קטנים, והציע הקלות רגולטוריות משמעותיות. קרן מימון המונים OurCrowd הייתה הראשונה לפעול בתחום בישראל. IVC מצא כי בישראל פעילים תשעה גופים המציעים מימון המונים לחברות טכנולוגיה. בתקופה שבין 2012 ועד למחצית הראשונה של 2017, אותם גופים השקיעו ב-145 חברות טכנולוגיה ישראליות.

גיוסי חברות
שנת 2015 הייתה הפעילה ביותר עבור חברות טכנולוגיה ישראליות שקיבלו השקעה מגופי מימון המונים. החברות גייסו 298 מיליון דולר מגופי השקעה שונים. ההשקעות של גופי מימון ההמונים הגיעו לנתח הגדול ביותר בשנת 2015, עם 57 מיליון דולר שהושקעו ב- 50 חברות. שנת 2017, גם היא, צפויה להיות שנה מוצלחת עבור חברות פורטפוליו של גופי מימון המונים, שכן, במחצית הראשונה של השנה גוייסו 173 מיליון דולר – 73 אחוזים מסכום הכולל שגויס על ידי חברות פורטפוליו בשנת 2016.


היקף הגיוס הממוצע של חברות טכנולוגיה (פורטפוליו) עלה ל-4.1 מיליון דולר בין 2012-H1/2017. בהשוואה, היקף ההשקעה הממוצעת של גוף מימון המונים עמד על 0.9 מיליון דולר בתקופה זו. סבב ההשקעה הממוצעת הגדול ביותר של גופי מימון המונים נרשם בשנת 2015, ועמד על 1.1 מיליון דולר.


מריאנה שפירא, מנהלת המחקר בחברת מחקר IVC מסבירה: "ההיי-טק הישראלי נמצא במגמת צמיחה שנתית, גם במספר החברות החדשות המוקמות וגם בהיקפי ההון המגויס. בשנים האחרונות יותר חברות טכנולוגיה ישראליות מגיעות לשלבים מתקדמים בפיתוח, ונזקקות להון בהיקפים גדולים יותר. קרנות ההון סיכון מצידן, בוחרות להתמקד לאחרונה בעיקר בהשקעות בחברות בשלבי צמיחה מתקדמים. המצב הזה הוביל למחסור במשאבים למימון חברות סיד ובשלבים המוקדמים של המחקר והפיתוח. מודל הפעילות של גופי מימון המונים ממקמם אותם בפוזיציה נוחה לספק מענה למחסור בשוק ההון סיכון, שכן גם כך הם נוטים להשקיע סכומים קטנים יותר בכל סבב גיוס".

גיוסי חברות לפי תחומים ושלבים
סקירת IVC מלמדת שמגמת השקעות של גופי מימון המונים דומה למגמת ההתנהלותו של ההיי-טק הישראלי בכלל. חברות אינטרנט ותוכנה משכו 55 אחוזים מכלל ההשקעות של גופי מימון ההמונים (44 חברות אינטרנט ו-36 חברות תוכנה).
רוב החברות שקיבלו מימון המונים (68 אחוזים) היו בשלבי סיד או בשלבים מוקדמים בעת ההשקעה הראשונה מגופים אלו. היום עם הבשלתן של החברות, 29 אחוזים מחברות הפורטפוליו של גופי מימון המונים נמצאות בשלבי הביניים.
שפירא מפרטת: "נראה כי גופי מימון ההמונים בישראל מצאו דרך מוצלחת להשקיע בחברות היי-טק ישראליות בכך שהן משתתפות ב- 33 אחוזים מסבבי ההמשך של חברות הפורטפוליו שלהן". שפירא מציינת כי: "ביצוע השקעה משותפת ליותר מגוף השקעות אחד מגדילה את יכולתם של המשקיעים להשתתף בסבבי המשך גדולים יותר בהיקפם, עם התבגרותן של חברות הפורטפוליו, וכך עושים גם גופי מימון המונים. למרות שממדיו של התחום עדיין צנועים, IVC מצאה כי הוא מתרחב וגדל". (תרשים 1)

אקזיטים
אם אקזיט מוצלח הוא עדות לאסטרטגית השקעות מוצלחת, סקירת IVC מצאה כי 12 אחוזים מהחברות שגייסו הון מגופי מימון המונים ביצעו אקזיט. חברת ReWalk, חברת פורטפוליו של OurCrowd, הייתה החברה הראשונה שהשלימה אקזיט מוצלח עם הנפקה ראשונית לציבור בשנת 2014.
בארבע השנים האחרונות, שתי חברות מימון המונים השלימו הנפקה ראשונית לציבור ו- 15 חברות נרכשו. 88 אחוזים מחברות פורטפוליו של גופי מימון המונים שהשלימו אקזיט מוצלח, היו של OurCrowd. כמחצית (47 אחוזים) מהמספר הכולל של חברות הפורטפוליו שביצעו אקזיט בשנת 2016. רכישת Replay בידי אינטל ב- 175 מיליון דולר הוא האקזיט הגדול ביותר של חברות שקיבלו מימון המונים, והנפקת חברת UroGen בנסדא"ק (67 מיליון דולר) מדורגת כהנפקה הראשונה לציבור הגדולה ביותר.

גופי מימון המונים הפעילים ביותר 2012-H1/2017
פלטפורמת מימון ההמונים OurCrowd היא הגוף הפעיל ביותר בישראל הן במספר ההשקעות שביצע ( 58 אחוזים מכלל ההשקעות בתחום) והן במונחי ההון ( 81 אחוזים מכלל ההון שהושקע בחברות פורטפוליו). גוף מימון ההמונים IAngels הגיע אחריו עם 30 אחוזים ממספר ההשקעות שנעשו, אך רק עם 15 אחוזים מההון שהושקע בחברות פורטפוליו. שני גופי מימון המונים נוספים, ExitValley ו-Pipelbiz , במשותף, תפסו נתח של 11 אחוזים ממספר ההשקעות שבוצעו בחברות פורטפוליו, אך היקף ההשקעות שלהם היה מינורי. (תרשים 2)
"אנו גאים להיות חלק פעיל במהפך תרבות ההשקעות בישראל על ידי יצירת מימון המונים לתעשיית הטכנולוגיה", אומר ג'ונתן מדבד, מנכ"ל OurCrowd. " עבורנו זו זכות להביא 20 אלף משקיעים ומאות מיליוני דולרים שמסייעים לפתח את הסטארט-אפ ניישן. אנו במיוחד מעודדים מאיכות זרימת העסקאות של OurCrowd, ומהעובדה שכיום, הקהל הרחב יכול להשתתף באותן העסקאות באותם התנאים, כמו קרנות הון סיכון מישראל ומחו"ל."עסקאות הביי-אאוט הגדולות ב- Xura וסינטק מדיה.

עוד בתחום שבבים

כתבות נוספות בתחום

שבבים
נחשפה החברה החדשה של אביגדור וילנץ – הבאנה לאבס הכריזה על מעבד ה-AI המהיר בעולם
הפרס יוענק במושב הנעילה של כנס iNNOVEX2018 שיתקיים ביום רביעי הקרוב, 7 בפברואר במרכז הכנסים אווניו
קרא עוד
שבבים
התעשייה קוטפת עשר שנות השקעה במחקרים בננוטכנולוגיה
על-פי נתוני הוועדה הלאומית לננוטכנולוגיה – INNI בראשות פרופ' יהושע יורטנר ודן וילנסקי, שהתפרסמו לסיכום עשור...
קרא עודתגובות (0)Add Comment
כתוב תגובה
 
 
יותר קטן | יותר גדול
 

security image
העתק תווים מוצגים


busy

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
כל החדשות
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות