פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
צ'יפסים

הקשר בין אלקטרז לתעשיית השבבים

כשלוי גרצברג החליט שהוא רוצה לשחות מהאי אלקטרז לחופי מפרץ סן פרנציסקו לא היה שום דבר שיעצור אותו. גם העובדה שבמשך 29 שנות פעילותו של האי (ששימש ככלא לאסירים המסוכנים ביותר בארה"ב)  לא נרשמה ממנו אף בריחה מוצלחת.

אחת הסיבות המרכזיות לכך שהבריחה היתה בלתי אפשרית היו המים הקרים המקיפים את האי שעליו שוכן הכלא, והמרחק בין האי לחוף – המגיע לכשני קילומטרים, אך לא איש כלוי ירתע ממכשולים שכאלה אחרי שהצליח לנווט את חברתו במשך קרוב ל-30 שנה לחופי מבטחים.
הכל החל לאחר שלוי גרצברג הגיע לקליפורניה במטרה ללמוד לתואר שלישי בהנדסת אלקטרוניקה  באונב' סטנפורד היקרתית. גרצברג אכן השלים את לימודיו כבר בשנת 1979 והתכוון להתמחות בתחום האלקטרוניקה הרפואית. הוא הצטרף לצוות המעבדה האלקטרונית של סטנפורד ושימש שם כעוזר למנהל המעבדה. אבל גרצברג הוא לא מאותם האנשים שיסתפקו בעבודת מחקר במעבדה חשובה.  בתחילת שנות ה-80 רקם ביחד עם חבר בשם יובל אלמוג, שהיה בעל ניסון בשיווק ופיננסים, תוכנית עסקית שמטרתה לייצר שבבי סיליקון בהם יוטמע מעגל מבוסס DSP. היה זה למעשה אחד התכנונים הראשונים למה שזכה אח"כ לכינוי מערכת על שבב (SoC).
בדרך מקרית, פגשו השניים בדרכם לביקור בישראל, את עוזיה גליל, נשיא אלרון, ואת דן טולקובסקי, יו"ר דיסקונט השקעות. כאשר נחתנו בשדה התעופה בן-גוריון זיהו את גליל וטולקובסקי בתור והציגו את עצמם. תוך זמן קצר  השקיעו אלרון ביחד עם פרד אדלר, משקיע הון סיכון מניו יורק, את הון הראשוני בחברה ועוזיה גליל מונה ליו"ר החברה (תפקיד אותו מילא עד למכירת צורן בשנת 2011).‏
בתחילה תכננו לבנות מפעל לייצור שבבים בישראל, אך אח"כ הוחלט שהאתר בישראל יתמקד בתכנון בלבד והחברה עסקה בפיתוח שבב חדיש לעיבוד אותות, המסוגל לבצע עיבודים מורכבים ומרובים בעלויות נמוכות. כבר ב- 1985 היה המוצר מוכן למכירה אך השוק הצרכני לא היה זקוק לעיבודים מורכבים שכאלה והחברה פנתה בעיקר לשוק הרפואי, התעשייתי והצבאי.
בתחילת שנות ה-90 עברה צורן לפתח את המוצר הראשון לשוק הצרכני כאשר שחררה את ה- COACH (Camera On A Chip) -  שבב בגודל כרטיס אשראי מופעל בעזרת סוללה שאיפשר ליצרנית היפנית פוג'י לפתח את המצלמה הדיגטלית הראשונה. בהמשך פיתחה צורן שבבים נוספים שהוטמעו ברוב המצלמות הדיגטליות הראשונות של יצרנים כגון טושיבה, סוני, סמסונג ויצרניות רבות אחרות.  צורן סיפקה שבבים רבים גם למכשירי DVD  של יצרנים יפנים רבים והיתה זו שאיפשרה לראשונה  להקרין תמונות על טלויזיות HDTV   ישירות מהמצלמה באמצעות חיבור  HDMI.
שותפו של גרצברג ,יובל אלמוג פרש מצורן כבר ב-1986 ואילו גרצברג המשיך להוביל את חברתו במשך קרוב ל 20 שנה. בשנים הללו הפכה החברה לציבורית  וסיפקה פתרונות רבים על שבבים דיגיטלים בתחומי האודיו והוידאו כולל מצלמות, ממירי טלויזיה, מכשירי DVD, מדפסות, סורקים, טלפונים סלולרים וטלוזיות באיכות HD. צורן גם שיחררה לשוק שבבים חדשים מדי כמה חודשים ובראשית שנות ה-2000 היתה החברה הישראלית עם מספר הטייפאאוטים השנתי הגדול ביותר.
לאחר מכירתה של צורן בשנת 2011 לחברת CSR  הבריטית הפך גרצברג לדירקטור בחברה המאוחדת אך מצא עצמו עם זמן רב פנוי. הוא החליט להקדיש זמנו לתחביב השחיה שלו והצטרף למועדון שחיינים בסן פרנציסקו שם התאמן לקראת השחיה המפרכת מאלקטרז לחוף. מאז כבר שחה את המסלול בן שני הקילומטרים פעמים רבות והוא מקדיש את שחיותיו למען ילדים נזקקים ותרומה לקהילה.
ד"ר לוי גרצברג יגיע לישראל בתחילת מאי הקרוב כדי להשתתף בכנס ChipEx2015  שיערך בת"א ב5-6 במאי, 2015.

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות