פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
צ'יפסים


מה המשותף לסייפן, אם סיסטמס והסטארטאפ המבטיח לשנת 2015?

בחודש מאי  2006 הכריזה חברת אם סיסטמס על פיתוח מהפכני המאפשר אחסון של 4 ביט זיכרון בכל תא של פלאש. חודש לאחר מכן צוטט בועז איתן מנכ"ל חברת סייפן כאומר "אין דרך לייצר דבר כזה. בלי סיפורי סבתא" וכל התעשיה המקומית רעשה וגעשה על המאבק בין שתי חברות הפלאש הישראליות שהתחרו בינהן מי מצליח להכניס יותר ביטים בתא פלאש אחד. (חודש מאוחר יותר התנצל  איתן על התבטאותו לאחר שהבין כי טעה).

האיש שאכן הצליח להכניס 4 ביטים של זכרון לתא אחד היה פרופ' סימון ליצין אשר שימש אז כמדען ראשי של אם סיסטמס והיה האחראי הישיר לפיתוח המהפכני. ליצין הוכיח מאז כי הוא יודע לחולל לא מעט מהפכות טכנולוגיות ורק מעטים מודעים לכמות הפיתוחים המרשימים שכבר הספיק לפתח  מאז ימי אם סיסטמס. בסוף יולי 2006 , זמן קצר מאד לאחר ההכרזה על הפיתוח המהפכני (ויש אומרים הרבה בזכותו) נמכרה אם סיסטמס לחברת סנדיסק וליצין הפך למדען הראשי של קבוצת הטכנולוגיות העתידיות בחברת סנדיסק. במקביל לתפקידיו ב-אם סיסטמס וסנדיסק המשיך ליצין לעבוד כחוקר ומרצה באונב' ת"א וכן שימש כמדען ראשי בחברת השבבים ASOCS .

בסוף שנת 2012 התפטר מתפקידו בסנדיסק כדי להקים חברה חדשה בשם סטורדוט Storedot)). הרעיון להקמת החברה החל כשקרא ב-2010 מאמר בירחון - Nature על מחקרם של פרופ' אודי גזית וגיל רוזנמן מאוניברסיטת תל-אביב בנושא שימוש בפפטידים לייצור של ננו-דוטס (Nanodots)-. מחקרם עסק בתהליך המתרחש בחולי אלצהיימר ובו פפטידים מתחברים בעצמם לננו-צינורות; גזית ורוזמן למדו איך לעצור את התהליך באמצע ולייצר ננו-דוט אורגניים קטנים ואחידים בגודלם. באותה התקופה החל ליצין לבדוק שימוש בננו-דוט ממתכות בזיכרונות מסוג פלאש. ביחד עם גיל רוזמן ודורון מאירסדורף הקים קבוצת מחקר שממנה צמחה חברת  סטורדוט .

סטורדוט החלה לפתח שני ישומים מרכזים;  שינוי צבע במסכים בדרך יעילה וזולה הרבה יותר מהקיימת כיום וכן וסוללות טלפון סלולרי הניתנות להטענה בתוך-5 דקות. לאחרונה הוסיפה החברה ישום חשוב נוסף והוא טעינה מהירה של סוללות ברכב חשמלי. שלושת הישומים המעניינים משכו את תשומת ליבם של משקיעים רבים ועד כה גייסה החברה כ-76 מליון דולר בעיקר מקרן ההשקעות של חברת סמסונג, מקרן Norma Investments Limited של רומן אברמוביץ׳, וסינגולריטים של משה חוגג.

לאנשים מן הישוב, עבודה כיזם בחברה חדשה ממלאת את מירב זמנם ודורשת את מיטב מרצם אך כשמדובר בליצין המצב שונה. במקביל לעבודתו כ-CTO  של חברת סטורדוט המשיך לשמש כמרצה באונב' ת"א וכן שימש כיו"ר הסניף הישראלי של ארגון המהנדסים הבינלאומי IEEE. לאחרונה סיים תפקידו ב- IEEE  והחליט ליזום חברה חדשה בשם צופן. החברה טרם פרסמה במה עיסוקה אך לצ'יפסים נודע כי היא מפתחת פתרון מהפכני בתחום תקשורת לווינים.

בשבוע האחרון התבשר ליצין כי חברת סטורדוט נבחרה כ"סטארטאפ המבטיח ביותר לשנת 2015"  בתחרות שקיים העיתון גלובס. פרופ' ליצין יחשוף מעט מדרך עבודתו בהפיכת רעיונות תיאורטים למוצרים, בכנס הטכנולוגי DevelopEX2015 שיערך ב-11 בנובמבר, 2015 במרכז הכנסים AVENUE שבקרית שדה התעופה. לפרטים והרשמה  www.developex.co.il


שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות