פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
חדשות מתעשיית השבבים בישראל

האם מזל"ט הנשלט על ידי המוח נמצא על סף דלתותינו?

PDFגרסת הדפסהדואר אלקטרוני
DRONE CONTROLED BY MIND
 פאנאגיוטיס ארטמיאדיס, פרופסור להנדסת מכונות וחלל באוניברסיטת אריזונה, עם שתי מל"טים במעבדת הרובוטיקה והבקרה האנושית (HORC) שלו בקמפוס ASU Tempe. צילום: דיאנה דנט/ASU.


כלי טיס בלתי מאוישים (כטב"ם) פרטניים המנווטים על ידי ידיות בקרה, בקרי רדיו ואפילו על ידי טלפונים ניידים כבר כיום מצליחים לבצע מגוון משימות מועילות, כגון צילום אווירי וסיורי אבטחה. יחד עם זאת, השימוש בו זמנית באוסף של כטב"מים מחייב איוש של מספר מפעילים אנושיים, ומצב זה מהווה בעיית תיאום רצינית.


כעת, מפעיל יחיד העושה שימוש בממשקי מוח אנושי מתקדמים יהיה מסוגל לשלוט בנחיל של כטב"מים, יתרון המאפשר פיתוחם של יישומים חדשנים לחלוטין, זאת לדבריהם של חוקרים מאוניברסיטת המדינה של אריזונה. החוקרים מאמינים כי נחילי כטב"מים הנשלטים על ידי מנגנונים המבוססים על ממשקי מוח אנושי יוכלו, תוך שלוש עד חמש שנים מהיום, לשמש באותם מקרים ואזורים שבהם כטב"ם יחיד אינו יעיל. להלן מספר יישומים אפשריים של שימוש בנחילי כטב"מים כאלו, הנבדקים כבר כיום:

משימות איתור וחילוץ

 


בני אדם יוכלו לשתף פעולה עם נחילי רובוטים בתרחישים של איתור וחילוץ. הממשק של מוח-רובוט יאפשר לשלוט על מספר רב של רובוטים בו-זמנית, מה שיוביל ליכולת חדשה של אוסף רובוטים המסוגלים לכסות שטחים גדולים יותר בזמן קצר יותר. אם המפעיל מזהה בסרטון הווידאו המתקבל מהרובוטים נקודה חשודה המצדיקה צפייה מעמיקה יותר, הוא יוכל לנתב את הנחיל בדיוק לאותה נקודה.

כיבוי אש
נחיל כטב"מים המצוידים במכשירים לדימות בעזרת קרינה תת-אדומה יוכל לשמש למעקב אחר התפשטותה של שריפת יער בשטחים נרחבים בזמן אמת, ויאפשר בכך לכבאים להתאים את תוכניות הפעולה שלהם. המפעיל האנושי יוכל לעקוב אחר שינוי מדווח בתנאי מזג האוויר, למשל, שינוי בכיוון הרוח, ולאמת את המידע הזה על ידי ניתוב נחיל הכטב"מים לאותו כיוון, זאת במטרה לקבוע אם השריפה אכן דילגה לשטח חדש.

ניתוח חקלאי
צוותי נחילים יוכלו לפקח ולבחון שדות חקלאיים נרחבים – תוך ביצוע מיפוי טופוגרפי לשם בחינת מצב הקרקע ותכנון מערכי השקיה. בנוסף לאפשרות לצייד אותם במצלמות מיוחדות, כטב"מים אוויריים יוכלו להשתמש בגלאים לזיהוי התאמות השקיה נדרשות ובסורקים שיוכלו לזהות זיהומים או נגעים ביבולים. כבר כיום מערכות כטב"מים משמשות לריסוס שדות יבולים – נחילי כטב"מים יוכלו לבצע את המשימה הזו באופן מהיר ואף יעיל יותר.

תחום הבידור


ככל שהכטב"מים יחדרו לתחום הבידור, אנו נתחיל לראות נחילי כטב"מים הנשלטים על ידי המוח במסגרות של אירועי בידור וספורט. לדוגמה, אדם יחיד יוכל להפעיל צי של כטב"מים שישדרו תמונות או סרטונים בזירות פתוחות של אירועי מוזיקה או ספורט, דבר שיוכל להביא לביטול הצורך בשימוש במסכי ענק יקרים ומגושמים. בעוד שהכטב"מים שהתעופפו להם בזמן שירתה של ליידי גאגא בסופרבול האמריקאי נשלטו על ידי מחשב מרכזי, נחילים קטנים יותר יוכלו להיות נשלטים על ידי אדם יחיד וישמשו עבור הקרנת תאורה צבעונית או לשם הצנחת מתנות לקהל (חולצות או תקליטורים, למשל).

מערכות עיקוב סייבר
הבנה מעמיקה של היכולות של ממשקי מוח-כטב"ם תוכל לאפשר פיתוחן של מערכות עיקוב סייבר המשלבות את האינטואיציה והניסיון האנושי יחד עם יכולות החישה של המוני כטב"מים. מערכות כאלו יוכלו לאפשר מעקב יעיל ומדויק יותר מאלו המתאפשרים כיום – במיוחד באירועים המוניים ורגישים מבחינה ביטחונית, כגון אירועי ספורט, ריצות מרתון והפגנות פוליטיות.
ההודעה על המחקר

עוד בתחום שבבים

כתבות נוספות בתחום

‫שבבים‬
סין משתמשת בטענת הבטחון הלאומי ותימנע מרכישת ציוד מיחשוב אמריקני לזרועות הממשלה
סין החליטה להעביר את המחשבים של משרדי הממשלה והארגונים הממשלתיים והציבוריים למאה אחוז תוצרת סין, וכך תקשה...
קרא עוד
שבבים
ענקיות הטכנולוגיה מאמצות את טכנולוגית ההפעלה הקולית של DSPG
תצוגה מלאה של הגאדג'טים - בביתן החברה ב-CES 2020
קרא עודתגובות (0)Add Comment
כתוב תגובה
 
 
יותר קטן | יותר גדול
 

security image
העתק תווים מוצגים


busy

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות