פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
חדשות מתעשיית השבבים בישראל

 

ANDREW1
 פרופ' אנדרו ויטרבי.מזוכי אות "מוביל התעשיה הגלובלית" אשר הוענק לו במסגרת ארוע ChipEx2018 Executive Summit . צילום: ניב קנטור

"הפרס מגיע למהנדסים הטובים בתעשייה, לא רק לי". כך אמר פרופ' אנדרו ויטרבי, ממציא אלגוריתם ויטרבי הנחשב לאחת ההמצאות החשובות ביותר בתחום התקשורת האלחוטית, ואחד מזוכי אות "מוביל התעשיה הגלובלית" אשר הוענק לו במסגרת ארוע  ChipEx2018 Executive Summit

כפי שאמרתי כשקיבלתי פרסים בעבר מול בכירים בתעשיה, למשל ב-2007 כשקיבלתי את פרס Robert Noyce אמרתי שהפרס אינו מגיע לי אלא לכם, אנשי טכנולוגית השבבים שהפכו את ההמצאה שלי לפרקטית ומטמיעים אותה בכל ההתקנים האפשריים.

"אולי זה נשמע לכם כמו צניעות מזוייפת אבל בלי הגידול העצום בכל הפרמטרים של טכנולוגית השבבים שהושגה בידי המהנדסים הנפלאים שהפכו את התחזית של גורדון מור לאמיתית בזכות השימוש באלגוריתם שלי שפורסם ב-1967 ולא השאירו אותו בין דפי המחקר האקדמי של תורת האינפורמציה. באותה שנה, התיאורטיקנים התענינו בביצועי המוצרים כדי לשפר אותם ולמנוע טעויות בקודים. האלגוריתם שפיתחתי הפך במשך הזמן חיוני לא רק ליישומי טלקומוניקציה אלא למגוון רחב של יישומים."

בשנות השבעים עמיתי ואני לקחנו את הרעיון הלאה, וחשבנו כיצד לבנות חברה שתפתח את מקודד החומרה הראשון המיישם את האלגוריתם שלי במהירות 10 מגהביט לשניה. המכשיר הכיל 300 שבבים, לרבות 64 עותקים של שבב אסינכרוני שסיפקו התקנה מקבילית של האלגוריתם. הרכיב שימש במסופים של תקשורת לווינים ושיפר את איכות הקליטה של המסופים שבשימוש משרד ההגנה האמריקני. מוצר דומה פותח בכמויות דומות עבור משימות החלל של נאס"א."

"המקודד הפחית את יחס האות לרעש הדרוש לביצועים נמוכים ב-6 DBI . במשימות חלל המשמעות היתה הכפלת רוחב הפס. וכך הקמנו בשנות השמונים את קוואלקום. הצוות הצליח לצמצם את המקודד לשבב יחיד המשולב בתוך מודמים של נתונים שסיפקו יכולת מסרים דו כיונית לציים גדולים של חברות שינוע בינלאומיות. החדירה לתחום התחבורה הביאה את המכשיר למאות אלפי משאיות באמריקה אירופה ואסיה. בשנת התשעים ההטמעה הפכה לחלק קטן מתוך שבב שספיק את כל התכונות של מודמים ושימש בטלוויזיות לוויניות ובטלפוןנים סלולארים עד שהגיע לצרכנים הסופיים במאות מיליוני מכשירי דור סלולארי שני ושלישי הן בטכנולוגית GSM האירופית והן בטכנולוגית CDMA שהפכה נפוצה בארה"ב בדור השלישי."


ולבסוף, במאה ה-21 כאשר האינטרנט הנייד והדור הרביעי האלגוריתם כבר בגודל בלתי נראה ומשרת מיליארדי לקוחות בכל העולם, שעבורם הטלפון החכם הוא מלווה קבוע. האלגוריתם שפיתחתי מאפשר להפוך את הממשק שלהם לדיגיטלי. בכל מקרה, ב-25 השנים האחרונות האלגוריתם התפשט אל מעבר לתחום הטלקום.


לסיכום, אני מכיר בכך שהיה לי מזל להיוולד בזמן הנכון, להכנס למקצוע ולתחום הטכנולוגיה בתקופה של התפתחות מרשימה. זו לא תהיה הגזמה לומר שפירות התחום הזה עיצבו מחדש את הכלכלה והחברה העולמיים.

עוד בתחום שבבים

כתבות נוספות בתחום

שבבים
פרופ' אמנון שעשוע מכוון לבינה מלאכותית כללית
כותרת ביניים * כותרת ביניים
קרא עוד
‫שבבים‬
יצרני מחשבים אישיים מתכוננים שוב למחסור במעבדים
כותרת ביניים * כותרת ביניים
קרא עודתגובות (0)Add Comment
כתוב תגובה
 
 
יותר קטן | יותר גדול
 

security image
העתק תווים מוצגים


busy

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות