פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
חדשות מתעשיית השבבים בישראל
AUS 7353
 משה בוגי יעלון במועדון השבבים. צילום: שמואל אוסטר

"המרכיבים הקריטיים לבטחונה של ישראל הם מנהיגות מלמעלה וחינוך מלמטה, ורק אחר כך העוצמה הצבאית". כך אמר שר הבטחון לשעבר משה בוגי יעלון, במפגש מועדון השבבים הישראלי שעסק במנהיגות.

יעלון, הסולל בימים אלה את דרכו לפוליטיקה, טוען כי בשנתיים האחרונות חקר את התחום החברתי כלכלי: ברור לחלוטין שסוד העוצמה שלנו הוא ידע ורוח. אחרי אלפיים שנות גלות, שבעים שנות עצמאות אינן דבר מובן מאליו.

"ברור שתעשיית ההייטק היא קטר מוביל במשק". מסביר יעלון. "השכלנו להתגבר על הנחיתות בכל תחום, על החוסר באוצרות טבע, שטח, נחיתות במספר האנשים. אם אני מסתכל על האתגרים שלנו, דווקא במצב שבו היום אנחנו נהנים מכלכלה חזקה נוצרת דואליות – כלכלה שיוצרת אי שוויון בחלוקת ההכנסות. מצד אחד הייטק עם ערך מוסף גבוה, ומצד שני החלקים האחרים במשק. יש פה עניין של מדיניות איך מגשרים על הפערים, איך מגשרים בין כך שהכלכלה חזקה אבל מי שלא נמצא במקצוע המתאים גם אם שני בני הזוג עובדים הם לא מסוגלים לגמור את החודש.

"כשמדברים על חוסן לאומי זה אחד מהרכיבים שבעוכרנו, גם אם לא היינו מתחשבים בבעיות של ירידה בערכים הדמוקרטיים, שחיתות ודוגמה אישית . אנחנו במקום לא טוב בOECD - בגלל הפער החברתי. ההיטק שמעסיק היום 8% מכוח האדם צריך להיות מוכפל ל15% וצריך לצאת אל הפריפריה. אין סיבה שלא יהיה הייטק ברמת הגולן, בגליל, בנגב. באר שבע זוכה בגלל מעבר צהל לנגב, אבל צריכה להיות חזקה הרבה יותר. חייבים לשים את הדגש להגברת הפריון של החרדים והערבים.

עוד מוסיף יעלון: "המדינה התפשטה מאחריות – יש הפרטה בביטחון פנים כאשר המגזר שלישי נכנס במקום הממשלה ומפריטים גם את תחומי הרווחה החינוך והבריאות. אנו רואים את הפער שנפתח בין עשירים לעניים, דוגמה בולטת היא קיצור תורים לניתוח למי שיש לו כסף."

"אני רוצה לחזור לפוליטיקה. ניצלתי את השנתיים האחרונות להכין תכניות. אי אפשר לנהל ארגון גדול בלי תכנית חמש שנתית, עשר שנתית. ישבנו וחשבנו על תכנית עשר שנתית בכל תחום. הכלכלה שאני רואה היא מדינה שבה שוק חופשי אך גם רווחה. צריך לתכנן את תחומי החינוך והבריאות. רופאים שלא הכשרת עכשיו, לא יהיו בעוד עשר שנים".

"איבדנו יכולת. אנחנו יותר מתנהלים ומנהלים פחות את עצמנו. להייטק אמור להיות תפקיד חשוב מאוד על ידי הכפלת מספר העובדים והיציאה לפריפריה. אני מקווה שמי שנמצא כאן ירים את הכפפה." סיכם יעלון בפנותו לחברי מועדון השבבים.עוד בתחום שבבים

כתבות נוספות בתחום

שבבים
חברת ההזנק בתחום ההצפנה הקוונטית 'קוונט-אל-אר' רשמה הישג מרשים
כשנה לאחר שהוקמה רשמה חברת ההזנק QuantLR פריצת דרך משמעותית בעקבות ניסוי שדה מוצלח שנערך באוני' העברית. פרופ'...
קרא עודתגובות (0)Add Comment
כתוב תגובה
 
 
יותר קטן | יותר גדול
 

security image
העתק תווים מוצגים


busy

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות