פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

פורטל תעשיית השבבים בישראל מבית מגזין

צ'יפורטל - פורטל של תעשית השבבים בישראל
חדשות מתעשיית השבבים בישראל
DAEL SHALEV
 דעאל שלו, מנכ"ל חברת הפינטק STP House, במפגש הסיליקון קלאב. צילום: שמואל אוסטר

"הכסף הוותיק הוא לא יותר מאשר כסף מונופול, הביטקוין הוא הכסף האמיתי". כך אמר דעאל שלומנכ"ל חברת הפינטק STP House, במפגש הסיליקון קלאב שהתקיים השבוע.

בתחילת הרצאתו הוא ערך משאל בקרב משתתפי המפגש – מנהלים בכירים בחברות הייטק, והסתבר שמעטים מהם מחזיקים ארנק ביטקוין או התנסו בטכנולוגיה. במקרה, ימים ספורים לפני המפגש הכריזה פייסבוק עם שותפות מתחומי הפיננסים והשירותים הדיגיטליים על ייסוד מטבע דיגיטלי חדש – הליברה.

"לפני כ-5,000 כשבני אדם פיתחו את היכולת לעבד מתכות הם גילו כי הזהב יכול לשמש מטבע שמאפשר קנייה של מוצרים במקום סחר החליפין שהיה מקובל עד אז. בזמן העתיק מי שהחזיק זהב היה אדם בעל עוצמה כי הזהב הוא נדיר, זה לא חצץ ואי אפשר להרים אותו. נדרש מאמץ רב, ובשל כך קשה להביא ממנו עוד. הזהב שומר על האנרגיה שלו והוא מבוזר. כל אחד יכול היה להנפיק מטבעות זהב. מטבעות של רומא היו מתקבלות בקונסנטנטינופול. אבל השימוש בזהב לא היה מעשי בעסקאות גדולות כגון נדל"ן. בימי הביניים הומצאו הבנקים והשטרות. השטרות היו כשמם – שטרי חוב שאומרים - אני, הבנק או המדינה, מחזיק את הזהב אצלי, אם לך יש זהב תן לי אותו אשמור אותו ותן לי שטר חוב וכל אחד יוכל לפדות את הזהב. עד לא מזמן על הדולר היה כתוב שהוא ניתן לפדיון בזהב."
"במלחמת ויאטנם גילו האמריקנים שמלחמות עולות הרבה כסף ולאמריקנים לא היה מספיק זהב במרתפי כדי להדפיס נגדו עוד דולרים למימון המלחמה. הנשיא ניקסון חתם על צו שביטל את תקן הזהב, כלומר מאותו רגע, הממשל האמריקני באמצעות הבנק הפדרלי יכול להדפיס דולרים כמה הוא רוצה. זה מימן את המלחמה ועשה יופי של עבודה. במבט ראשון הכסף נראה שאותו הדבר, אבל הוא כבר לא מבוסס על משהו נדיר, כי הוא לא נשען על כל דבר שמישהו התאמץ להביא אותו. נוצר מהמדפסת האינפלציה לא מוגבלת. אם בזהב האינפלציה תואמת טכנולוגית הכרייה כמו שקרה ב-1800 כאשר השתפרה יכולת הכריה, כעת אין מה שיעצור את האינפלציה.
אחרי 1971 האמון החליף את האנרגיה. אנחנו מאמינים שהממשלה לא תדפיס יותר מדי. אבל האמון הזה נשבר, מערכות פוליטיות הן שבירות וזה קרה ב בכל המדינות בעולם. – אצלנו האינפלציה התרחשה כי הממשלה הדפיסה את מה שאין לה – זה כסף מונופול.
מאז בטל תקן הזהב כמויות הכסף גדלו מאוד, בפרט ההאצה התרחשה לאחר המשבר הכלכלי ב-2008 כשהיה צורך לחלץ את הבנקים וחברות הרכב. כתוצאה מכך כוח הקניה של הדולר צלל ומחירו של הזהב זינק. לא סתם אומרים שהמשבר הכלכלי הבא כבר כאן. זו חבית חומר נפץ.

ב-2008 מיד לאחר המשבר קמה קבוצה שחבריה קיבלו אימייל מאדם אלמוני בשם סאטושי נקאמוטו שאמר: "לאחרונה עבדתי על מערכת חדשה לכסף אלקטרוני, שיתופית לחלוטין שאינה דורשת אמון בצד שלישי. היה זה הביטקוין.
סאטושי קיבל את הרעיון מאי באוקיאנוס השקט, בשם, YAP, אי מבודד ולא השתמשו בכסף. אין אין באי מתכות יקרות והם לא שמעו על שטרות. עדיין היו צריכים לעשות סחר. ולכן הביאו מאיים שכנים וליטשו דיסקיות אבן בגדלים קטנים כאשר אבן במשקל 2 טון שימשה לרכישת מוצרים יקרים במיוחד. כל אחד יכול היה להכנס לקאנו ולחצוב את ה"כסף" להביא אותו לאי ולהתחיל לסחור בו. מה שמעניין הוא שהכסף לא זז ממקומו, אם מישהו רוצה לקנות פרה, הוא מכריז שהמטבע עובר לאיש איתו עשה את העסקה אך פיזית הוא נשאר בחצר שלו. אל תושבי האי עדים לרכישה, ולכן אותו רוכש לא יכול להשתמש פעמיים באותה דיסקית לרכישות שונות.
סאטושי לקח את הרעיון של הכסף של יאפ שאינו ניתן לזיהוי, דורש אנרגיה כדי להפיק אותו, ומצורף אליו זכרון ציבורי (בלוקצ'יין) שנמצא בצמתים. כל אחד מאיתנו הוא חלק מהכפר ששומע מה היו העסקאות האחרונות ואף אחד לא יכול למכור את אותו הביטקוין שוב. הביטקוין הוא מטבע מבוזר. כל אחד יכול לכרות דיסקיות אבן וביטקוין. אין מתווכים ובנקים. לביטקוין יש עוד כמה יתרונות – כמות מוגבלת (21 מיליון ביטקוין) ולכן גם איפנלציה מוגבלת. הוא גלובלי, מיידי, לא ניתן לחסימה, דיגיטלי."
"מכיוון שמדובר במעט ביטים, שאפשר לשדרם גם בלוויינים או אפילו על פתק, אי אפשר לעצור את תעבורת האינטרנט של הביטקוין. כולם הספידו אותה אבל מהרגע שהביטקוין עלה לאוויר ועד היום הוא כל הזמן למעלה וכל הזמן עובד. יש לו זמינות של למעלה מ-99%. אפילו ג'ימייל נפל שבוע שעבר, גם רשת הסליקה הבין-לאומית נופלת. הביטקוין לא נופל, ערכו עלה יותר מכל נכס אחר בעשור האחרון, 99.99 אחוז זמינות. מיידי ללא בנקים ללא גבולות, ללא צורך לבקש רשות, משמש גידור בפני קסטרופה פיננסית אבל אין מספיק לכולם.
אם יושבים על מדפסת שיורקת דולרים אפשר לחשוב על הביקטוין כמערכת גידור, היא לא תלויה בדולר. הביטקוין פועל בעולם מונחים אחר, יש דברים אחרים שמתמרצים אותו. קצב כריה – משתנה כל ארבע שנים. אנשים מצביעים ברגליים ובכל זאת השווי של זה עלה מ0.0025 סנט לעשרת אלפים דולר."
"הביטקוין זו מאורת ארנב עמוקה. זה משהו אמיתי, משהו שקורה, לא בועה שקפצה והתפוצצה ונמוגה. בועה שהיתה ואחריה עוד אחת ועוד אחת, כי הוא נותן ערך לאנשים אנחנו נמצאים בנקודת זמן כזו שבעוד עשר שנים נגיד שהיה הזמן – לפני הרבה שנים אפשר היה לאסוף ביטקוינים בצורה פשוטה מאוד."
לסיכום אמר שלו: "כאשר אתם שמנהלים עכשיו את העתיד הכלכלי שלכם, וכשאתם בודקים מה החברה שלכם עושה היום ואיפה הבנקים יהיו בעוד עשר שנים, היום להתעלם מהביטקוין ולא לעשות עוד צעד כדי ללמוד מה לעשות את זה. להשקיע זמן כדי להבין את זה יותר לעומק זו חובה אישית של כל אחד מאיתנו."

עוד בתחום תכנון אלקט

כתבות נוספות בתחום

‫תכנון אלק' (‪(EDA‬‬
נאס"א תשגר לחלל גנרטור סולארי שפותח באוניברסיטת בן-גוריון
המערכת הזעירה שפיתח פרופ' ג'פרי גורדון לניצול אנרגיית השמש בחלל תשוגר לסדרת בדיקות בתנאים מדויקים בתחנת החלל הבינלאומית בראשית 2020
קרא עוד
‫תכנון אלק' (‪(EDA‬‬
מייקל דל מציג: העשור הבא של הנתונים
יו"ר ומנכ"ל דל טכנולוגית אמר את הדברים בוועידת דל טכנולוגיות שהתקיימה באוסטין טקסס. אלה אמנם מטרות פשוטות, וכדי להשיג אותם יש צורך במאמץ...
קרא עודתגובות (0)Add Comment
כתוב תגובה
 
 
יותר קטן | יותר גדול
 

security image
העתק תווים מוצגים


busy

שדרת הלוגואים

  • 1-Synopsys_Logo_HQ
  • 2-Umclogo
  • 3-EMC
  • 1
  • 5-Gary
  • 6-SIA
  • 7-muadon-shovevim
  • 8-Logo_Chipex
  • 9-Chiportal_logo_HR
  • 10-TAPEOUT_Logo
 
www.Deezee.co.il בניית אתרים בעצם גלישתכם באתר הכנם מסכימים לתנאי השימוש בו - לחצו כאן לקריאת תנאי השימוש - כל הזכויות שמורות Chiportal (c) 2010


CHIPORTAL RSS FEEDS
מאמרים ומחקרים
מוצרים חדשים והודעות לעיתונות